Музей “Колю Фичето"
Музей „Колю Фичето“ е създаден през 1970 година и съхранява историческото и етнографско наследство на дряновските жители. В него може да видите макети изобразяващи работата на изкусният възрожденски майстор Никола Фичев, по-известен като Колю Фичето. Той е сред малцината личности от българската история, които са получили и продължават да получават всенародно признание. Днес музеят е сред основните забележителности в Дряново, а и в България – част е от Стоте национални туристически обекта.
"ЕТЪР"
Регионален етнографски музей на открито „Етър“ е музей на открито, разположен в кв. Етъра в Габрово.
Представлява възстановка на българския бит, култура и занаятчийство. Той е първият по рода си музей в България. Открит е на 7 септември 1964 г. Музеят е разположен на 8 км южно от основната част на Габрово и на 28км от Къщи за гости "Геша Холидей"
"Пещера Бачо Киро"
Пещера „Бачо Киро” е едина от най-известните пещери в България. В нея може да видите удивителните карстови образувания. Тя първата в страната благоустроена за посещения от туристи, в която са открити едни от най-старите следи от хомо сапиенс (разумни хора) в Европа. Намира се на 300 метра южно от Дряновския манастир.
"Дряновски манастир"
Дряновският манастир е най-известната и посещавана забележителност в община Дряново. Той се намира в район с приказно красиво природа , но също така има и изключително богата история. През тези векове манастирът е приемал и съхранявал важни за историята ни хора и преписи на книги. В него се е помещавало килийно училище, пазил се е един от първите преписи на Паисиевата “История славянобългарска”.
По време на освободителните борби в манастирът се основавали революционни комитети и е бил склад за храна и боеприпаси. В двора на манастира може да видите костницата, изградена в памет на четата на поп Харитон и Бачо Киро, които се сражавали в територията на манастира по време на Априлското въстание.
Лафчиевата къща - “Къщата без пирони”
Лафчиевата къща е построена около 1840 г. от майстор Колю Гайдарджи и е емблематичен пример за възрожденската ни архитектура, със статут на национална културна ценност. Къщата е един от малкото запазени образци у нас на триетажно монументално строителство с дървена конструкция. Днес в Лафчиевата къща може да откриете етнографската експозиция на Исторически музей - Дряново с тематично заглавие "Градски бит от края на XIX и началото на ХХ век" и представя интериори с мебели, образци от тъкани, предмети на бита, облекло и накити, характерни за дряновския край.
"Царевец"
Царевец е хълм във Велико Търново, както и едноименна крепост в средновековния Търновград.
Разположена е в близост до стария град на Велико Търново. Тя е била главната българска крепост по време на Второто българско царство (1185 – 1396), когато Търново е столица на царството. През Средновековието хълмът, на който се намира, е изцяло застроен с жилищни и административни постройки.
Царевец е сред Стоте национални туристически обекта, има печат на БТС. Намира се на около 26км от Къщи за гости "Геша Холидей
"Релефна карта на България"
Една от най-търсените забележителности в Дряново. Релефната карта на България се намира в двора на СОУ „Максим Райкович“, точно срещу часовниковата кула в града. Изработена е преди повече от половин век – през 1962 г., и с изключителна точност пресъздава релефа на родината ни. Толкова точно, че по големите реки да тече вода и да се влива в моретата.